Logistycy odnoszą sukcesy na rynku pracy!

150x110

Studia, studia i po studiach. Przez kilka lat uczęszczasz na zajęcia, zdajesz egzaminy, piszesz pracę dyplomową, bronisz ją, aż wreszcie odbierasz uroczyste absolutorium. I co dalej? Jak znaleźć pracę, które firmy zatrudnią świeżo upieczonego absolwenta, a może warto otworzyć własną działalność? To dylematy niemal każdej osoby, która kończąc studia wkracza na rynek pracy. Są jednak tacy, którym się udało, a źródło swojego sukcesu w dużej mierze upatrują w wyborze studiów.

- Chciałem studiować logistykę, więc gdy kilka lat temu szukałem uczelni, która pozwoliłaby mi zdobyć solidną wiedzę z branży TSL przejrzałem ofertę niemal wszystkich wyższych uczelni w Polsce. Szczególnie zainteresowany byłem logistyką w handlu i usługach. Moją uwagę przykuła wówczas oferta Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, która w programie studiów ma przedmioty związane między innymi z zarządzaniem logistyką, gospodarką magazynową, zarządzaniem produktem, obsługą klienta w logistyce, marketingiem usług oraz strategią komunikacji i działań PR – przyznaje Michał Mazur, absolwent WSL. – Wyboru swojego nie żałuję. Wiedza, którą zdobyłem w trakcie wykładów, ćwiczeń oraz wielu ciekawych projektów przygotowywanych podczas studiów ułatwiła mi rozwiązywanie codziennych problemów zawodowych. Stosuję wiele innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko pozwalają mi usprawniać prowadzenie procesów logistycznych, ale także przyczyniają się do obniżki kosztów związanych z dystrybucją produktów i samą gospodarką magazynową. Dzięki temu szefostwo firmy powierzyło mi odpowiedzialność za realizację dystrybucji nie tylko na terenie Polski, ale także Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier oraz Ukrainy – mówi Michał, który obecnie pracuje na stanowisku Kierownika Działu Dystrybucji w firmie DLH Poland.

Swój pierwszy sukces zawodowy odniosła również Beata Strabel, która w tym roku ukończyła studia w Wyższej Szkole Logistyki. I choć nie pracuje na stanowisku stricte związanym z branżą TSL, to twierdzi, że wszechstronna wiedza zdobyta podczas pięcioletniej nauki, pomogły jej dostać się na wymarzony staż do firmy IQ S.C. Pracę znalazła w 5 dni po odebraniu Absolutorium WSL.

- To innowacyjna firma zajmująca się profesjonalnie pozycjonowaniem stron www, marketingiem internetowym i budową stron internetowych. Studia w WSL dały mi przede wszystkim możliwość nabycia niezbędnej wiedzy logistycznej, ale nie tylko. W pracy pomaga mi również umiejętność pisania projektów, wiedza z zakresu promocji i kształtowania wizerunku, a aspekty związane z logistyką, magazynowaniem, łańcuchy dostaw, ekologiczne opakowania – to tylko kilka zagadnień, o których zdarzyło mi się już napisać artykuły – wymienia Beata Strabel. - Zawód copywritera jest specyficzny, wymaga dużej elastyczności w operowaniu językiem polskim, bezbłędnym pisaniu i wiedzy z różnych dziedzin życia. Samodzielne pisanie tekstów reklamowych, sloganów reklamowych, tekstów do pozycjonowania stron - to tylko niektóre z moich obowiązków w firmie IQ S.C. Mam nadzieje, że po zakończonym stażu, będę mogła kontynuować swoja karierę zawodową w tej firmie – dodaje.

Pracę Beaty zachwala Michał Frąckowiak, Kierownik Działu Pozycjonowania w firmie IQ S.C.

- Po wstępnej rekrutacji, która polegała na napisaniu próbnych tekstów w tematyce branży budowlanej, Pani Beata wybiła się „twórczym” oraz profesjonalnym podejściem do opisanej przez nią tematyki, nie dając żadnej szansy swoim konkurentom – ocenia.

Nieco inaczej swoją karierą pokierowali: Michał Sujkowski i Szymon Świekatowski, absolwenci Wyższej Szkoły oraz Michał Tuszkiewicz, absolwent Politechniki Śląskiej. Ta trójka zapaleńców postanowiła być niezależna i założyła własną firmę - Centrum PROMO, zajmującą się organizowaniem konferencji, imprez integracyjnych, eventów oraz konsultingiem.
- Młodość, ambicja i dynamizm, to nasze największe zalety. Do tego dodajemy jeszcze doświadczenie i pasję w realizacji powierzonych nam zadań – zdradza Michał Sujkowski, Sales Manager Centrum PROMO. – Już podczas studiów zajmowaliśmy się organizacją eventów, konferencji czy imprez integracyjnych. Tak więc dla nas, to nie tylko praca, ale także zabawa. Po prostu uwielbiamy to robić. Podczas studiów działaliśmy w samorządach studenckich, kołach naukowych, angażowaliśmy się w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Wszyscy jesteśmy z zawodu logistykami, więc naszym klientom poza kreatywnością gwarantujemy profesjonalizm i jakość usług na najwyższym poziomie – przyznaje.
W tym roku, mury Wyższej Szkoły Logistyki opuściło blisko 1000 absolwentów. Większość z nich z pewnością znajdzie zatrudnienie w firmach branży TSL, pozostali tak jak Beata Strabel, Michał Sujkowski czy Szymon Świekatowski pójdą własną drogą. Nie ważne jednak jaki kierunek swojej kariery obiorą, z umiejętnościami logistycznymi są w stanie poradzić sobie z każdym zadaniem. Logistyk jest jednym z niewielu zawodów, który znajdzie zatrudnienie niemal w każdej firmie. Dobrze wykształceni logistycy mogą pracować między innymi w zaopatrzeniu, przy planowaniu i sterowaniu przebiegiem produkcji, mogą zajmować się gospodarką magazynową lub transportem. Sprawnej logistyki potrzebuje zarówno przedsiębiorstwo produkcyjne, jak i hurtownia, sklep detaliczny, szpital, teatr, urząd, miasto itd. Dzięki temu absolwenci Wyższej Szkoły Logistyki nie mają problemów z pracą.